Laptop Asus – nie wyłącza się w Windows 10

Ponad dwa lata temu kupiłem laptopa Asus na Intelu ze średnio niższej półki z systememWindows 8.1. Gdy w zeszłe wakacje “dawali” możliwość upgradu do Windowsa 10 skorzystałem z tej możliwości. Niestety cały zbędny asusowy garb niepotrzebnego oprogramowania przeszedł z dobrodziejstwem inwentarza z 8 do 10. W końcu jednak, przy okazji przechodzenia na wersję 10 PRO zdecydowałem się na instalację od zera. I to trzeba przyznać poszło bezboleśnie, nawet biorąc pod uwagę to, że korzystałem z elektronicznego klucza kupionego na Allegro w bardzo korzystnej cenie. Była pełna sielanka do momentu, gdy zorientowałem się, że polecenie wyłączenia komputera w 2/3 przypadków kończy się koniecznością ręcznego wyłączania komputera. Niby ekran gasł, niby wiatraki cichły, ale dioda sygnalizująca pracę komputera paliła się nadal.

Dopiero trzecie rozwiązanie okazało skuteczne. Pierwsze to było wyłączenie szybkiego uruchamiania komputera, drugie to było dość specjalistyczna procedura opisana przez MS skanowania komputera pod kątem problemów, np z nieprawidłowymi bibliotekami. Ten skan niczego nie wykazał.

Pomogło ręczne wyłączenie urządzenia INTEL Management Engine Service w urządzeniach systemowych w Menedżerze urządzeń. Co prawda w opisie, który znalazłem była wcześniej propozycja, aby zaaktualizować sterownik, ale u mnie nic nowszego/lepszego nie znalazł. Po wyłączeniu Asus ponownie wyłącza się do końca za każdym razem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *