AxReader - prezentacja

AxReader - prezentacja

Od dawna lubię czerpać wiedzę z różnych stron internetowych, ale nie chcę tracić czasu na regularne wchodzenie i sprawdzanie czy przypadkiem nie pojawiły się jakieś nowe treści. Już bardzo dawno znalazłem takie rozwiązanie jak RSS, ponieważ większość witryn umożliwia monitorowanie czy nie pojawiło się coś nowego. Nie chciałem jednak instalować aplikacji na systemie operacyjnym i być ograniczonym do czytania tylko tam - rozwiązaniem jest program tego typu działający również w sieci. Kiedyś była taka webowa aplikacja jak Google Reader, ale niestety została zamknięta. Potem szukałem jakiegoś następcy, ale w każdym było coś nie tak. W końcu stwierdziłem, że warto napisać coś własnego.

Powstał AxReader - jest to aplikacja stworzona w Oracle Apex. Źródła można dodawać pojedynczo lub za pomocą zbiorczego pliku w formacie OPML. Z aplikacji tą samą drogą można również wyeksportować swoje dane.

Dane można przeglądać w dwóch trybach - karuzeli i prostej listy z postami.

W trybie karuzeli jest zastosowana biblioteka umożliwiająca gestem przesuwanie kolejnych postów, gdy strona oglądana jest na urządzeniu obsługującym gesty. W tej chwili wykorzystywany jest standardowy szablon web, który udostepnia odpowiedni wygląd na urzedzeniach mobilnych.

Z każdego postu można przejść do oryginalnego adresu opublikowanej wiadomości, uruchomić rozszerzony podgląd lub oznaczyć gwiazdką do poźniejszego czytania artykułu. W trakcie rozwijania aplikacji zrezygnowałem z natychmiastowego pobierania danych z nowododanego źródła, a wszystkie dane z witryn pobierane są raz na godzine. Po zaautomatyzowanej instalacji na Dockerze mam działające aplikację dostępną skądkolwiek.